A very RAW christmas GÖTEBORG



Sveriges roligaste julbord är tillbaka i Göteborg!
Kombinationen av klassiskt julbord och fantastisk standup är svårslagen och många gäster har återkommit år efter år. Du börjar kvällen i restaurangen där det väntar ett traditionellt svenskt julbord med allt du kan tänka dig – och lite till. Lagom tills maten har fått lägga sig i magen är det dags för show med flera av Sveriges absolut bästa komiker!
PÅ SCEN:
MC: HASSE BRONTÉN
Ex-polisen Hasse är troligtvis Sveriges gladaste komiker och har en humor som går hem hos de flesta. Han har synts i TV-produktioner som Parlamentet, Time Out, Cirkus Möller, Roast på Berns, RAW och många fler.
TOBIAS PERSSON
Alla känner nog igen honom som manisk ordvitsare i Ö&B-reklamerna men Tobias Persson kan mer än bara ordvitsar. Han är en mångfacetterad underhållare som både kan spela fars och göra vass komik på både svenska och engelska. Aktuell med succéföreställningen ”Man på prov” som av Aftonbladet beskrevs som en ”underbar tragikomisk föreställning av allra bästa slag som lockar till skratt hela tiden”.
ATO KARLSSON
Har länge varit en av de nyare och hårdast arbetande komikerna det snackas om i på undergroundklubbarna i Stockholm. Gjorde en strålande debut på RAW 2016 men det var då. Efter månader på Londons hårda standupscener är han tillbaka i Sverige! Missa inte en av Sveriges kanske allra charmigaste komiker, bättre än någonsin!
TIDER
18:00 – 19.00
Ankomst
19.00 – 21:00
Julbord
21:00 – 23:00
RAW comedy club
ÅLDERSGRÄNS
18 år. 15 år i målsmans sällskap.